STUDIUM WIARY
Szkoła Katechetów Parafialnych

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach i Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej

pod patronatem
Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego

Idea Studium / Szkoły

Studium Wiary skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem zrozumienia własnej wiary, a w szczególności do osób już posługujących w parafiach (liderzy, animatorzy, odpowiedzialni za grupy, wspólnoty itd.). Obejmuje cztery semestry (po 120 godzin zajęć).


W Studium można uczestniczyć:

- dla własnych potrzeb (nie trzeba zdawać egzaminów itd.);

- by zostać katechetą parafialnym (misja kanoniczna do katechezy parafialnej w archidiecezji katowickiej);

- w ramach formacji do diakonatu stałego w Ośrodku Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej.


UWAGA: kandydaci na katechetów parafialnych powinni omówić tę sprawę z proboszczem, zaś kandydatów do diakonatu stałego na studium kieruje dyrektor OFDSAK.


Organizacja i nadzór merytoryczny:

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach (kontakt: ks. Roman Buchta)

Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej (kontakt: Magdalena Jóźwik)


Patronat:

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach


Historia:

Pierwsza edycja Studium / Szkoły rozpoczęła się w Katowicach w lutym 2017 (ponad 80 osób). Druga w lutym 2018 w Rybniku (blisko 50 osób).Studium jest realizacją postanowień II Synodu Archidiecezji Katowickiej, który zaleca tworzenie okazji do pogłębienia formacji świeckich oraz tak opisuje ideę katechetów parafialnych:


267. Zarządza się powołanie Archidiecezjalnej Szkoły Katechetów Parafialnych celem przygotowania osób świeckich do prowadzenia katechezy w parafii . Do zadań katechetów parafialnych należą: 

a. wspieranie prezbiterów i diakonów w formacji wiernych;

b. pomoc w przygotowaniu rodziców i chrzestnych do chrztu dziecka;

c. pomoc w katechezie rodziców dzieci przed i po przyjęciu pierwszej komunii świętej;

d. uczestnictwo w przygotowaniu kandydatów do bierzmowania oraz w katechezie dla rodziców i świadków;

e. pomoc duszpasterzom w bliższym przygotowaniu młodzieży szkół średnich (ponadgimnazjalnych) do małżeństwa;

f. uczestnictwo w animowaniu i prowadzeniu grup parafialnych i apostolskich, w organizowaniu kręgów biblijnych, kursów ewangelizacyjnych, pomoc w rekolekcjach zamkniętych.

świadectwa uczestników

Świadectwa uczestników 
z Katowic

Świadectwa uczestników z Rybnika

Na informację o powstaniu Szkoły Katechetów Parafialnych/Studium Wiary natknąłem się zupełnie przypadkowo gdzieś w Internecie w chwili jej inauguracji.

Ponieważ „od zawsze” interesowały mnie zagadnienia filozoficzne, a pierwszy semestr zaczynał się niebawem właśnie od tych zajęć, pomyślałem „co mi szkodzi zapisać się i posłuchać wykładów z filozofii?”

Jednak podczas rejestracji pani dr Magdalena Jóźwik namawiała mnie usilnie, by zapisać się nie tylko na samą filozofię, ale spróbować czegoś więcej - podejść do pełnego kursu - wraz z egzaminami. Zgodziłem się na to nie bez wahania, gdyż jest to jeszcze jedna z wielu aktywności życiowych. Jednak dzisiaj nie żałuję tej decyzji. Uczestnictwo w Szkole otworzyło mi oczy na tematy, o których do tamtej pory nie miałem „bladego pojęcia”. Teologia dogmatyczna zafascynowała mnie tak bardzo, że postanowiłem pogłębiać studia w tym zakresie przez indywidualną lekturę wskazanych przez prowadzącego (ks. dr Grzegorz Strzelczyk) książek. Nie miałem do tamtej pory bladego pojęcia, jak bogate w treści i owocne dla ducha jest nauczanie Ojców Kościoła. Wykłady z patrologii, historii Kościoła niesamowicie poszerzyły horyzont humanistyczny człowieka technicznego - z wykształcenia inżyniera, jakim jestem.

Uczestnictwo w Szkole owocuje większym zaangażowaniem w prace w parafii, z którą jestem związany. Namówiłem ks. proboszcza na reaktywację biblioteki parafialnej, której prowadzenie znakomicie ułatwia mi wiedza wyniesiona z Tej Szkoły.

Na podkreślenie zasługuje też rodzinna wręcz atmosfera spotkań, na których organizatorzy dbają nie tylko o zaspokojenie głodu ducha, ale także, o to, by „nędzne ciało z głodu nie omdlało” :) Polecam Szkołę Katechetów Parafialnych/ Studium Wiary każdemu, kto szczerze szuka Drogi, Prawdy i Życia...


Mógłbym pisać wiele o tym, jacy wspaniali ludzie, wykładowcy, atmosfera, jedzenie etc....

Tylko po co, jeżeli można w jednym zdaniu: 

"Kocham Was za to wszystko i dziękuję za przybliżenie Boga przez Jego święte nauki i wspaniałych ludzi". Amen

Bartosz Kaczmarczyk, nauczyciel


Szkoła Katechetów Parafialnych - sugeruje wąskie grono zainteresowanych.  Nazwałabym - Szkołą Nauki Wiary - dla wszystkich - korzystających z rozumu i wolnej woli.  Doświadczyłam. Dotychczasowe propozycje np. nowej ewangelizacji związane z grupami modlitewnymi wąsko formują duchowość i wiedzę teologiczną katolików. 

Jestem uczestniczką pierwszej edycji Szkoły Katechetów Parafialnych.

Moim zdaniem - genialna propozycja. Dotąd nie było takiej możliwości. Systematyczne zgłębianie filozofii, historii, teologii, duchowości, wiary poprzez naukę, właśnie w takiej szkole - bardzo dobra forma. Jest dostępna dla każdego ochrzczonego. Wystarczy chcieć pojmować głębiej naszą wiarę w Jedynego Boga.

Uważam, że mieniący się wierzącymi, powinni wziąć udział, właśnie w takiej formacji.

Gorąco zachęcam każdego katolika do podjęcia nauki w Szkole Katechetów Parafialnych. Bez względu na wiek.

 Jola (jestem 31 lat na drodze nawracania - wiem co mówię)

Szkoła jest dla mnie spełnieniem wieloletnich marzeń. Zawsze chciałam studiować teologię, ale nigdy nie miałam czasu na pełny format dodatkowych pięcioletnich studiów uniwersyteckich, poza tym część przedmiotów na regularnej teologii wydawała mi się albo przerośnięta, albo w ogóle zbędna. W Studium Wiary dostałam dokładnie to, czego potrzebowałam – kapitalnie wyłożoną dogmatykę, świetnie podane pisma Nowego Testamentu, sprawnie i logicznie przedstawioną historię. Niektóre przedmioty słabiej mnie interesowały (moralna szczegółowa – o Matko!), być może dlatego, że miałam już wyraźnie zakreślone obszary wiedzy, na które naprawdę czekałam. Wiele wykładów monograficznych, ulokowanych w piątki, pozwoliło poznać fascynujące postacie polskiego Kościoła, w szczególności związane z ekumenizmem czy dialogiem międzyreligijnym.  Zaskakiwała też ilość kobiet wykładowczyń z doktoratami z teologii – same niezwykłe osoby. Z przyczyn rodzinno-zdrowotnych nie mogę uczestniczyć w głównych zajęciach w soboty, dlatego bardzo bardzo bardzo doceniam stronę techniczną przedsięwzięcia – nagranych wykładów słucham w samochodzie, jadąc do klientów, albo oglądam w wersji filmowej nocą we własnym łóżku. Niejeden gorszy zdrowotnie czas minął mi dzięki temu jakby go wcale nie było. Rysunki wykładowe ks. dr. Grzegorza Strzelczyka  – bezcenne! Całości towarzyszy przekonanie, że Kościół może być równocześnie i pobożny i mądry. W dodatku nowoczesny, ciekawy świata i pełen nietuzinkowych osobowości. Każdemu zainteresowanemu polecam

Zaproszenie do udziału w Szkole Katechetów Parafialnych przeczytaliśmy w Gościu Niedzielnym. Niewielkich rozmiarów ogłoszenie przykuło naszą uwagę z wielką mocą. Pierwsza myśl, która pojawiła się w naszych głowach po przeczytaniu tytułu była: czy możemy wziąć w tym udział? Pomimo odległości jaka dzieli miejsce naszego zamieszkania od Katowic, zdecydowaliśmy się zapisać do szkoły. Od pierwszego spotkania wiedzieliśmy, że jest to miejsce dla nas. Po liceum wybraliśmy kierunki studiów, z którymi wiązaliśmy naszą przyszłą pracę. Chociaż teologia była w kręgu naszych zainteresowań, nie mogliśmy sobie pozwolić na jej studiowanie. Po wielu latach formacji i posługi w Ruchu Światło-Życie oraz innych wspólnotach, mieliśmy sporą wiedzę i duże doświadczenie w dziedzinie duchowości i prowadzeniu ludzi do Boga, ale miejscami brakowało nam konkretnego i uporządkowanego nauczania Kościoła w różnych dziedzinach.

Szkoła Katechetów nie tylko przyniosła odpowiedzi na nurtujące nas pytania, ale stała się miejscem wzrostu naszej wiary i doświadczenia piękna Kościoła. Od pierwszych spotkań zachwyciła nas życzliwość i otwartość, z jaką nas przyjęto. Warunki, w jakich odbywają się wykłady przerosły nasze oczekiwania. Po porannej dawce wiedzy, czeka na nas kawa i ciasteczka. Dokładnie w centrum dnia spotykamy się razem z naszym najlepszym Nauczycielem i Przyjacielem podczas Eucharystii. Następnie wspólny obiad i dalsza część wykładów. W atmosferze przepełnionej mądrością Kościoła podczas wykładów i doświadczenia żywego Kościoła podczas Eucharystii i wspólnych słodko-obiadowych posiłków, stajemy się ludźmi bardziej dojrzałymi zarówno w sferze intelektualnej jak i duchowej. Za nami trzy semestry szkoły. Cieszymy się wieloma wspaniałymi owocami tych weekendowych spotkań. Już nie raz wiedza zdobyta na wykładach przydała się podczas prowadzenia konferencji czy rozmów z ludźmi. Czujemy się pewniej odpowiadając na zadawane nam pytania i wiemy gdzie szukać mądrości, gdy pojawia się jakaś trudność w znalezieniu odpowiedzi. Teologia może kojarzyć się z czymś skomplikowanym i zapewne można ją taką uczynić. Jednak dzięki świetnie przygotowanym i otwartym na potrzeby studentów Wykładowcom, teologia stała się dla nas wiedzą przystępną, potrzebną i niezwykle fascynującą. Pan Bóg posługuje się człowiekiem, by dokonywać wielkich dzieł w sercach i umysłach innych ludzi. Tak też jest w Szkole Katechetów. Chociaż wiele zawdzięczamy ludziom, doskonale zdajemy sobie sprawę i realnie doświadczamy tego, że to sam Bóg obdarowuje nas Sobą, Swoją Miłością i Mądrością podczas spotkań w Katowicach. Wierzymy, że jest to Jego dzieło i z serca dziękujemy Mu za to, że powołuje ludzi do tej pięknej misji czynienia uczniów. Jezu, bądź uwielbiony w swoim Kościele. Chwała Panu!

Dlaczego Szkoła Katechetów Parafialnych?

 Należę do Wspólnoty Dorosłych Ruchu Światło-Życie przy parafii Bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Nie jest to moja parafia, ale trafiłam tam jakieś 12 lat temu na Seminarium Odnowy Wiary i tak się zaczęło.

 Zdaję sobie sprawę z tego, że „własna” parafia to pierwsze miejsce, w którym powinno się służyć, ale nie było u nas takiej wspólnoty, w której mogłabym odnaleźć swoje miejsce. Pan Jezus tak poprowadził, że od kilku lat posługuję jako animator we Wspólnocie Dorosłych, zaczęło się od Seminarium Odnowy Wiary, a później dostałam swoją grupę. I to jest jedna z przyczyn mojej obecności na Szkole Katechetów Parafialnych! Od dłuższego czasu miałam w sercu pragnienie pogłębiania relacji z Bogiem nie tylko przez codzienne praktykowanie wiary, ale też przez „dowiadywanie się” o Nim jak najwięcej. Myślałam, że wiedza o Kościele, o tym, jak się to wszystko zaczęło i jak to się dzieje, że ciągle trwa, jest bardzo istotnym elementem poznania i świadczenia o Bogu w codziennym życiu. Szczególną odpowiedzialność poczułam za ludzi mi powierzonych i pomyślałam wtedy, że przecież ja tak niewiele wiem, że działam raczej intuicyjnie, czasem emocjonalnie, ale wiedzy to ja nie posiadam żadnej, żeby innych nauczać. Jednak powiedziałam: „Jak mnie tu postawiłeś, Panie Jezu, to sobie teraz z tym jakoś musisz poradzić. Jestem, a Ty działaj”. W międzyczasie zostałam też poproszona o prowadzenie grupy kandydatów do bierzmowania, w mojej parafii św. Marii Magdaleny. Powiedziałam Panu: „Słyszałam, że masz poczucie humoru, ale żeby aż tak?!”

 A On sobie działał i przygotowywał grunt…

Przeczytałam pewnego dnia o tym, że na Wydziale Teologicznym zaczynają się zajęcia Szkoły Katechetów Parafialnych i już wiedziałam, że to jest TO! Zapisałam się i jestem. Mało tego – zdaję jakoś kolejne egzaminy! Mam świadomość odpowiedzialności za Kościół. To moja Wspólnota i wiem, że dostałam od Pana Boga super prezent w postaci tej szkoły. Więcej czytam, więcej chłonę i więcej się modlę, szczególnie w intencji Kościoła. To jeden z wielu owoców mojej decyzji. Wiem też, że gdy Pan powołuje do jakiegoś zadania, to też i uzdalnia, wyposaża w potrzebne narzędzia. Tak właśnie jest ze Szkołą Katechetów Parafialnych – to wspaniałe narzędzie, z którego korzystam nie tylko w mojej posłudze animatora, ale i w codziennych rozmowach z ludźmi. Prostota przekazu, wspaniali wykładowcy, atmosfera tego miejsca to jest właśnie to, czego potrzebowałam. Poznałam też wielu cudownych ludzi i to mnie ubogaciło. Dziękuję i z całego serca polecam wszystkich poszukującym, aby skorzystali z takiej możliwości i zapisali się na zajęcia, bo naprawdę warto.

Chciałbym dać krótkie świadectwo o tym, z jaką satysfakcją biorę udział w Studium. Jestem już w dość słusznym wieku i podjęcie regularnych studiów jest dla mnie niemożliwe. Szansę jaką daliście mi Państwo jest spełnieniem mojego marzenia, aby nieco "liznąć" z tej studenckiej atmosfery, bo obcując z wykładami, przesłuchiwanie nagrań (czasem

kilkakrotnie) dało mi satysfakcję uporządkowania i pogłębienia wiedzy dotychczas zdobywanej dorywczo. Jestem za to wdzięczny, że mimo dużej odległości do Katowic,  udało się  tego dokonać. Dodatkowa satysfakcja to możliwość weryfikacji wiedzy, która jak mówi indeks, jest niespodziewanie pozytywna.

 Jerzy Paczkowski


Bardzo się ucieszyłam, gdy usłyszałam o Szkole Katechetów Parafialnych. Razem z mężem wiedzieliśmy od razu, że to dla nas. To dobry owoc Katowickiego II Synod, który był nam bliski i na bieżąco go śledziliśmy. Jesteśmy w Ruchu Światło-Życie w Domowym Kościele, gdzie staramy się służyć na wielu płaszczyznach . Treści, które mogliśmy otrzymać na zajęciach będą nam bardzo potrzebne w prowadzeniu rekolekcji i spotkań z małżonkami i rodzicami nie tylko w Ruchu Światło-Życie, ale również w parafii. To tutaj poznałam historię naszego Kościoła, w co wierzę i herezje, trochę filozofii, katolicką naukę społeczną, teologię moralną, prawo kanoniczne, Pismo Święte. Zajęcia warsztatowe pokazały mi jak głosić kerygmat poszczególnym grupom do których jest kierowany, jak pomóc ludziom w działalności charytatywnej, jak prowadzić posługę duszpasterską dla poszczególnych pokoleń.

  Szkoła Katechetów jest dla mnie doświadczeniem nowej wspólnoty uczestników i prowadzących, gdzie życzliwość i wzajemna troska o każdego jest widoczna na każdym spotkaniu. Chwała Panu za to dzieło, niech wzrasta i przynosi obfite owoce.

Małgorzata Moroń

wykładowcy

PROGRAM  I  ORGANIZACJA

Studium obejmuje cztery semestry po 120 godzin w każdym (zajęcia w piątki i soboty, 10 weekendów w semestrze).


W ramach przygotowania do posługi katechety parafialnego wymaganych będzie 80 godzin – chodzi o wszystkie zajęcia, które będą się odbywać w soboty – piątkowe będą miały charakter uzupełniający.


Studium będzie się zaczynać zawsze w semestrze wiosennym (luty)

- w latach nieparzystych w Katowicach

w latach parzystych w Rybniku

(warto wziąć to pod uwagę planując uczestnictwo).


Program w skrócie (szczegółowy program niżej):

Pierwszy semestr:

budowanie podstaw (wiara i objawienie, historia teologii i instytucji Kościoła, wprowadzenie do lektury Pisma Świętego i do teologii ksiąg Starego Testamentu oraz do historii filozofii i jej oddziaływania na chrześcijaństwo).

Drugi semestr:

Nowy Testament i główne treści wiary (dogmatyka).

Trzeci semestr:

moralność chrześcijańska, bioetyka, katolicka nauka społeczna, wprowadzenie do liturgii i prawa kościelnego.

Czwarty semestr:

liturgia Eucharystii i innych sakramentów, duchowość chrześcijańska (oraz praktyczne przygotowanie do pracy z grupami w katechezie parafialnej).


W każdym semestrze odbywać się będzie 10 spotkań (2 lub 3 w miesiącu):

4 godziny lekcyjne w piątek, w godzinach 18.00-21.15

8 godzin lekcyjnych w sobotę (z czasem na Eucharystię i przerwą obiadową):

      9.00-10.30; 10.45-12.15

      12.15-13.30 – msza św., przerwa obiadowa

      13.30-15.00; 15.15-16.45


NAGRANIA

Wszystkie zajęcia są rejestrowane - uczestnicy uzyskują dostęp do nagrań (audio i video).


KOSZTY

Koszty organizacji studium (wykładowcy + sale + drobne wydatki organizacyjne) wynosić będą ok. 5 zł. od osoby za godzinę (w zależności od ilości osób, które wezmą udział – im więcej, tym taniej), czyli maksymalnie osoba/semestr 600 zł.

Nie zamierzamy „sprzedawać usługi edukacyjnej” – będziemy prosić o złożenie ofiary w wysokości zbliżonej do kosztów (jeśli kogoś nie będzie stać – też może uczestniczyć, ofiarując, ile może; liczymy, że ci, których stać, ofiarują więcej i wesprą innych). Ofiarę będzie można złożyć:

- na miejscu (za całość semestru lub w dowolnych ratach);

- przelewem na konto Archidiecezji Katowickiej (darowizna z możliwością odpisu, więcej tutaj);

        Archidiecezja Katowicka

        BNP Paribas 77 1600 1055 1848 6348 7000 0003

        w tytule przelewu: „darowizna na cele kultu religijnego – Szkoła Katechetów Parafialnych”


SZCZEGÓŁOWY  PROGRAM

Dla kandydatów na katechetów parafialnych: zajęcia kończące się egzaminem oznaczone są literą „E”, kursywą zaznaczone są moduły nieobowiązkowe (odbywające się w piątki). 


ROK 1 SEMESTR 1

Wprowadzenie w chrześcijaństwo (teologia fundamentalna: wiara, objawienie, wiarygodność chrześcijaństwa) - 12 godzin

Zarys historii filozofii - 20 godzin - E

Jak na chrześcijaństwo wpłynęli wielcy filozofowie? - 8 godzin

Pismo Święte jako słowo Boże - 8 godzin

Teologia Starego Testamentu: Biblijna historia Izraela i jego teologia - 28 godzin - E

Teologia Starego Testamentu: Szczegółowa interpretacja wybranych tekstów ST - 8 godzin

Problem Jezusa historycznego i początków chrześcijaństwa - 8 godzin

Historia teologii i instytucji Kościoła - 20 godzin - E

Historia Kościoła w Polsce - 8 godzin


ROK 1 SEMESTR 2

Teologia Nowego Testamentu: Ewangelii synoptycznych i Dziejów Apostol-skich - 12 godzin - E

Teologia Nowego Testamentu: pism Pawłowych - 12 godzin - E

Teologia Nowego Testamentu: pism Janowych - 8 godzin - E

Listy: do Hebrajczyków, Piotra, Jakuba - 8 godzin

Szczegółowa interpretacja wybranych tekstów NT - 8 godzin

Dogmatyka: Bóg objawiony w Jezusie (o Bogu w Trójcy, chrystologia, pneumatologia) - 16 godzin - E

Dogmatyka: Bóg dla nas (soteriologia, charytologia) - 8 godzin - E

Dogmatyka: Bóg o nas (protologia, antropologia, eschatologia) - 12 godzin - E

Dogmatyka: Bóg z nami (eklezjologia, sakramentologia) - 12 godzin - E

Historia powstania i szczegółowa analiza wybranych tekstów Tradycji (Credo nicejsko-konstantynopolitańskie itd.) 24


ROK 2 SEMESTR 1 

Działający człowiek wobec wezwania Bożego (teologia moralna ogólna) - 12 godzin - E

Co mam czynić, aby osiągnąć życie? (teologia moralna szczegółowa) - 24 godzin - E

Rachunek sumienia - 4 godziny

Bioetyka - 16 godzin

Katolicka nauka społeczna - 16 godzin - E

Szczegółowa analiza wybranych dokumentów nauczania społecznego - 8 godzin

Elementy prawa kanonicznego - 20 godzin - E

Liturgika fundamentalna - 8 godzin

Ekumenizm i dialog międzyreligijny z elementami religiologii - 12 godzin


ROK 2 SEMESTR 2 

Liturgika szczegółowa (zwłaszcza Eucharystia) - 12 godzin - E

Liturgia sakramentów - 4 godziny

Duchowość: indywidualne życie wewnętrzne – rozwój i formy - 16 godzin - E

Duchowość: formy wspólnotowe (sakramenty i sakramentalia) - 12  godzin

Duchowość: przegląd szkół duchowości - 12 godzin

Katechetyka fundamentalna (natura, cel, funkcje i zadania katechezy) - 12 godzin - E

Katechetyka materialna (biblijny, liturgiczny, eklezjalny i moralny wymiar katechezy) - 8 godzin - E

Metodyka katechezy – animacja modlitwy wspólnotowej (celebracje katechetyczne, katecheza liturgiczna – mistagogia) - 8 godzin

Katechetyka szczegółowa (zwłaszcza: przygotowanie do sakramentów inicjacji i spowiedzi) - 12 godzin 

Warsztaty: nowa ewangelizacja - 4 godziny

Warsztaty katechetyczne: samoświadomość w komunikacji - 8 godzin

Warsztaty katechetyczne: animacja posługi charytatywnej - 4 godziny

Warsztaty katechetyczne: przygotowanie do małżeństwa - 8 godzin


ZAPISY

UWAGA: Najbliższa edycja Studium / Szkoły rozpocznie się w Rybniku w lutym 2020 r oraz  w Wielkiej Brytani w lutym 2020 r.
Zgłoszenia będziemy przyjmować od grudnia 2019.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, skorzystaj z danych kontaktowych poniżej. Chętnie odpowiemy na każde pytanie związane ze Studium/Szkołą.

Edycja Katowice 2017

zajęcia odbywają się w gmachu Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach, ul. Jordana 18

Pierwsza edycja miała miejsce w Katowicach, w latach 2017-2019. Uczestnicy odebrali dyplomy 23. kwietnia 2019 z rąk abp. Wiktora Skworca. 

40 osób ukończyło edycję w trybie Szkoły Katechetów Parafialnych (mogą, na prośbę proboszcza, otrzymywać misję kanoniczną do katechezy parafialnej).

9 osób ukończyło edycję w trybie Katowickiego Studium Wiary (bez egzaminów).Edycja Rybnik 2018

zajęcia odbywają się w gmachu Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku, ul. 3 Maja 22Druga edycja odbyła się w Rybniku, w latach 2018-2020. 


Edycja Katowice 2019

zajęcia odbywają się w gmachu Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach, ul. Jordana 18

Trzecia edycja miała miejsce w Katowicach, w latach 2019-2021. Uczestnicy odebrali dyplomy 18 czerwca 2021 z rąk bp. Grzegorza Olszowskiego.

Edycja Rybnik 2020

zajęcia odbywały się w salce parafialnej przy Bazylice św. Antoniego w Rybniku ( ul. Mikołowska 4 )

Czwarta edycja miała miejsce w Rybniku, w latach 2020-2022. 

Edycja Katowice 2021

zajęcia odbywają się w gmachu Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach,
ul. Jordana 18 (zwykle sala 401)

Zajęcia odbywają się:

w piątek: 18.00-21.15

w sobotę:

    9.00-10.30; 10.45-12.15

    12.15-13.30 – msza św., przerwa obiadowa

    13.30-15.00; 15.15-16.45


Terminy w trzecim semestrze (semestr wiosenny roku akademickiego 2021/2022):

1. 25-26.02

2. 04-05.03

3. 18-19.03

4. 25-26.03

5. 01-02.04

6. 22-23.04

7. 06-07.05

8. 13-14.05

9. 27-28.05

10. 03-04.06

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM ZAJĘĆ

Nowa edycja: ŻORY 2022

START: 25 lutego 2022
zajęcia odbywają się w Parafii św. Stanisława w Żorach (ul. Boryńska 45, 44-240 Żory)

Zajęcia odbywają się:

w piątek: 18.00-21.15

w sobotę:

    9.00-10.30; 10.45-12.15

    12.15-13.30 – msza św., przerwa obiadowa

    13.30-15.00; 15.15-16.45


Terminy w pierwszym semestrze (semestr wiosenny roku akademickiego 2021/2022):

1. 25-26.02

2. 04-05.03

3. 18-19.03

4. 25-26.03

5. 01-02.04

6. 22-23.04

7. 06-07.05

8. 13-14.05

9. 27-28.05

10. 03-04.06

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM ZAJĘĆ

ZAPISY 


Chęć uczestnictwa w studium będzie można zgłaszać od stycznia 2022 poprzez:
- formularz zgłoszeniowy znajdujący się poniżej
- e-mail na adres: centrum.formacji@katowicka.pl 
Osoby zapisujące się prosimy o podanie następujących informacji: imię i nazwisko, parafia (diecezja), e-mail, informacje o tym, czy będą Państwo uczestnikami Szkoły (konieczność zaliczenia przedmiotów obowiązkowych w ramach Szkoły Katechetów Parafialnych, dyplom ukończenia Szkoły) czy uczestnikami Studium Wiary (dobrowolność w zdawaniu egzaminów, dyplom słuchacza)

Edycja Żory 2022


Studium Wiary
Szkoła Katechetów Parafialnych

edycja Wielka Brytania 

Rozpoczęcie zajęć: luty 2020 r.


Idea
Szkoła przeznaczona jest głównie dla osób, które pragną posługiwać jako katecheci (lub już to czynią, a nie miały dotąd systematycznego przygotowania). Po ukończeniu będzie można otrzymać (np. na wniosek proboszcza) misję kanoniczną do katechezy w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Mogą w niej uczestniczyć także osoby zainteresowane pogłębieniem zrozumienia własnej wiary, zwłaszcza już posługujące w parafiach jako liderzy, animatorzy, odpowiedzialni za grupy, wspólnoty (forma studium – można uczestniczyć bez egzaminów).

Szkoła Katechetów Parafialnych: odsłuchiwanie/oglądanie wykładów z zdawaniem egzaminów po każdym semestrze oraz udział w rekolekcjach (organizowanych w Anglii lub w Polsce), absolwenci mogą ubiegać się o misję kanoniczną do prowadzenia katechezy.

Studium Wiary: możliwość odsłuchiwania/oglądania wykładów bez konieczności zadawania egzaminów oraz udziału w rekolekcjach.

Program i organizacja
Szkoła obejmować będzie cztery semestry po 120 godzin. W każdym semestrze udostępnione będą on-line nagrania audio i video w 10 odcinkach po 12 godzin (mniej więcej co 2 tygodnie); prócz tego w ciągu trwania Szkoły obowiązkowe będą wakacyjne rekolekcje na terenie Wielkiej Brytanii lub w Polsce.

Udostępnianie przez Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej materiałów do własnej nauki online.
Nagrania to video i audio z zajęć stacjonarnych Studium/Szkoły organizowanych w Rybniku i Katowicach.
Uczestnicy mają nieograniczony dostęp do nagrań oraz wszelkich materiałów udostępnianych przez wykładowców, ale mogą z nich korzystać tylko dla własnego użytku.
Egzaminy zdawane będą w formie korespondencyjnej.

Koszty
Koszty organizacji studium to 120 funtów za semestr (płatność prosimy dokonywać w PLN po uśrednionym kursie 5 zł za 1 funta brytyjskiego). Dodatkowo płatne koszty zjazdów wakacyjnych w Wielkiej Brytanii lub w Polsce. Nie zamierzamy „sprzedawać usługi edukacyjnej” – dlatego też będziemy prosić o złożenie ofiary na rachunek bankowy (dane do przelewu na dole strony) w wysokości zbliżonej do kosztów (jeśli kogoś nie będzie stać – też może uczestniczyć, ofiarując, ile może; liczymy, że ci, których stać, ofiarują więcej i wesprą innych). 

Szczegółowy program 

ROK 1 SEMESTR 1
Wprowadzenie w chrześcijaństwo (teologia fundamentalna: wiara, objawienie, wiarygodność chrześcijaństwa) - 12 godzin
Zarys historii filozofii - 20 godzin - E
Jak na chrześcijaństwo wpłynęli wielcy filozofowie? - 8 godzin
Pismo Święte jako słowo Boże - 8 godzin
Teologia Starego Testamentu: Biblijna historia Izraela i jego teologia - 28 godzin - E
Teologia Starego Testamentu: Szczegółowa interpretacja wybranych tekstów ST - 8 godzin
Problem Jezusa historycznego i początków chrześcijaństwa - 8 godzin
Historia teologii i instytucji Kościoła - 20 godzin - E
Historia Kościoła w Polsce - 8 godzin

ROK 1 SEMESTR 2
Teologia Nowego Testamentu: Ewangelii synoptycznych i Dziejów Apostolskich - 12 godzin - E
Teologia Nowego Testamentu: pism Pawłowych - 12 godzin - E
Teologia Nowego Testamentu: pism Janowych - 8 godzin - E
Listy: do Hebrajczyków, Piotra, Jakuba - 8 godzin
Szczegółowa interpretacja wybranych tekstów NT - 8 godzin
Dogmatyka: Bóg objawiony w Jezusie (o Bogu w Trójcy, chrystologia, pneumatologia) - 16 godzin - E
Dogmatyka: Bóg dla nas (soteriologia, charytologia) - 8 godzin - E
Dogmatyka: Bóg o nas (protologia, antropologia, eschatologia) - 12 godzin - E
Dogmatyka: Bóg z nami (eklezjologia, sakramentologia) - 12 godzin - E
Historia powstania i szczegółowa analiza wybranych tekstów Tradycji (Credo nicejsko-konstantynopolitańskie itd.) 24

ROK 2 SEMESTR 1
Działający człowiek wobec wezwania Bożego (teologia moralna ogólna) - 12 godzin - E
Co mam czynić, aby osiągnąć życie? (teologia moralna szczegółowa) - 24 godzin - E
Rachunek sumienia - 4 godziny
Bioetyka - 16 godzin
Katolicka nauka społeczna - 16 godzin - E
Szczegółowa analiza wybranych dokumentów nauczania społecznego - 8 godzin
Elementy prawa kanonicznego - 20 godzin – E
Liturgika fundamentalna - 8 godzin
Ekumenizm i dialog międzyreligijny z elementami religiologii - 12 godzin

ROK 2 SEMESTR 2
Liturgika szczegółowa (zwłaszcza Eucharystia) - 12 godzin - E
Liturgia sakramentów - 4 godziny
Duchowość: indywidualne życie wewnętrzne – rozwój i formy - 16 godzin - E
Duchowość: formy wspólnotowe (sakramenty i sakramentalia) - 12 godzin
Duchowość: przegląd szkół duchowości - 12 godzin
Katechetyka fundamentalna (natura, cel, funkcje i zadania katechezy) - 12 godzin - E
Katechetyka materialna (biblijny, liturgiczny, eklezjalny i moralny wymiar katechezy) - 8 godzin - E
Metodyka katechezy – animacja modlitwy wspólnotowej (celebracje katechetyczne, katecheza liturgiczna – mistagogia) - 8 godzin
Katechetyka szczegółowa (zwłaszcza: przygotowanie do sakramentów inicjacji i spowiedzi) - 12 godzin
Warsztaty: nowa ewangelizacja - 4 godziny
Warsztaty katechetyczne: samoświadomość w komunikacji - 8 godzin
Warsztaty katechetyczne: animacja posługi charytatywnej - 4 godziny
Warsztaty katechetyczne: przygotowanie do małżeństwa - 8 godzin
Archidiecezjalne Centrum
Formacji Pastoralnej

Wydział duszpasterstwa